Rohm Semiconductor MCR50JZHF3742
MCR50JZHF3742 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF3742
Brief Description
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF3742.pdf
Availability of MCR50JZHF3742
QUANTITY
MCR50JZHF3742 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF3742
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF3742
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF3742
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF3742 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF3742 Details Description
Related parts for MCR50JZHF3742
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 17POS datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND NUT FOR .6E. datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 50 POS datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT A datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf