Rohm Semiconductor MCR50JZHF6651
MCR50JZHF6651 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF6651
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF6651.pdf
Availability of MCR50JZHF6651
QUANTITY
MCR50JZHF6651 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF6651
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF6651
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)