Rohm Semiconductor MCR50JZHF6651
MCR50JZHF6651 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF6651
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF6651.pdf
Availability of MCR50JZHF6651
QUANTITY
MCR50JZHF6651 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF6651
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF6651
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF6651
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF6651 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF6651 Details Description
Related parts for MCR50JZHF6651
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 3.97K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 80MA SC88A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC SEQUENCER/MONITOR 12CH 64VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
CONN GASKET datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf