Rohm Semiconductor MCR50JZHFL1R50
MCR50JZHFL1R50 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHFL1R50
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHFL1R50.pdf
Availability of MCR50JZHFL1R50
QUANTITY
MCR50JZHFL1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHFL1R50
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHFL1R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHFL1R50
Related LinksMCR50JZ, MCR50JZHFL1R50 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHFL1R50 Details Description
Related parts for MCR50JZHFL1R50
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.8V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf