Rohm Semiconductor MCR50JZHFLR750
MCR50JZHFLR750 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHFLR750
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHFLR750.pdf
Availability of MCR50JZHFLR750
QUANTITY
MCR50JZHFLR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHFLR750
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHFLR750
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHFLR750
Related LinksMCR50JZ, MCR50JZHFLR750 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHFLR750 Details Description
Related parts for MCR50JZHFLR750
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
SSD 56GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMBJ datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.3V SSOT24-4 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf