Rohm Semiconductor MCR50JZHFSR051
MCR50JZHFSR051 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHFSR051
Brief Description
RES SMD 0.051 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHFSR051.pdf
Availability of MCR50JZHFSR051
QUANTITY
MCR50JZHFSR051 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHFSR051
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHFSR051
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.051
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHFSR051
Related LinksMCR50JZ, MCR50JZHFSR051 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHFSR051 Details Description
Related parts for MCR50JZHFSR051
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 3.3V 1.6A 10SON datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 3W 1% RADIAL datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 1BUTTON 2PST GRAY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf