Rohm Semiconductor MCR50JZHFSR091
MCR50JZHFSR091 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHFSR091
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.091 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHFSR091.pdf
Availability of MCR50JZHFSR091
QUANTITY
MCR50JZHFSR091 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHFSR091
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHFSR091
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.091
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHFSR091
Related LinksMCR50JZ, MCR50JZHFSR091 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHFSR091 Details Description
Related parts for MCR50JZHFSR091
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL PROCESS REL/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
KIT W/LPC1788 LCD 4.3" TOUCH datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
AB 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
10000UF 10V 16X31MM 105C 3000H datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 25 V datasheet.pdf