Rohm Semiconductor MCR50JZHJ120
MCR50JZHJ120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ120
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ120.pdf
Availability of MCR50JZHJ120
QUANTITY
MCR50JZHJ120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ120
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ120
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ120
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ120 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ120
IC CLOCK GENERATOR 56SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH PROXIMITY INDCT CHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
LT73 3900 2A 680R 5% 4KRL datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
MICRO 51 F 6" YEL FLOAT datasheet.pdf