Rohm Semiconductor MCR50JZHJ132
MCR50JZHJ132 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ132
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ132.pdf
Availability of MCR50JZHJ132
QUANTITY
MCR50JZHJ132 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ132
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ132
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ132
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ132 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ132 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ132
IC REG LDO ADJ 0.8A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf