Rohm Semiconductor MCR50JZHJ160
MCR50JZHJ160 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ160
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ160.pdf
Availability of MCR50JZHJ160
QUANTITY
MCR50JZHJ160 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ160
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ160
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ160
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ160 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ160 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ160
IDC CABLE - CKR40G/AE40G/CKR40G datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 34.6A 3 MOHM TH datasheet.pdf
IC HOLD REGISTER 9-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 16 M20 BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf