Rohm Semiconductor MCR50JZHJ363
MCR50JZHJ363 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ363
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36K OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ363.pdf
Availability of MCR50JZHJ363
QUANTITY
MCR50JZHJ363 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ363
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ363
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ363
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ363 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ363 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ363
CONN RECEPT 17POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ/1.8V DL 10DFN datasheet.pdf
ENCODER OPT 3CHAN 2000PPR 5VDC datasheet.pdf
FUSE 100A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
ATTENUATOR TNC QPL SCREENED datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf