Rohm Semiconductor MCR50JZHJ4R7
MCR50JZHJ4R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ4R7
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ4R7.pdf
Availability of MCR50JZHJ4R7
QUANTITY
MCR50JZHJ4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ4R7
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ4R7
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ4R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ4R7 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ4R7
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TORXPLUS KEY SET W/HOLDER 7PC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS .100 15AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CABLE ENCODER & PWR W/BRAKE 20M datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf