Rohm Semiconductor MCR50JZHJ682
MCR50JZHJ682 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ682
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ682.pdf
Availability of MCR50JZHJ682
QUANTITY
MCR50JZHJ682 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ682
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ682
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ682
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ682 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ682 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ682
RES 160 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 5POS 2MM datasheet.pdf