Rohm Semiconductor MCR50JZHJ6R2
MCR50JZHJ6R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJ6R2
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJ6R2.pdf
Availability of MCR50JZHJ6R2
QUANTITY
MCR50JZHJ6R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJ6R2
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJ6R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJ6R2
Related LinksMCR50J, MCR50JZHJ6R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJ6R2 Details Description
Related parts for MCR50JZHJ6R2
IC ADC 14BIT SAMPLING 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 22M/D GA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
750TB SOCKET VERITCAL datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf