Rohm Semiconductor MCR50JZHJSR091
MCR50JZHJSR091 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHJSR091
Brief Description
RES SMD 0.091 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHJSR091.pdf
Availability of MCR50JZHJSR091
QUANTITY
MCR50JZHJSR091 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHJSR091
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHJSR091
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.091
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHJSR091
Related LinksMCR50JZ, MCR50JZHJSR091 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHJSR091 Details Description
Related parts for MCR50JZHJSR091
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 160MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .900 64POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 128K PROG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
THREE POS.SEL.SW NO IN CENTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD882 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf