Vishay/BCcomponents MCS04020D1211BE100
MCS04020D1211BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1211BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1211BE100.pdf
Availability of MCS04020D1211BE100
QUANTITY
MCS04020D1211BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1211BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1211BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1211BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1211BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1211BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1211BE100
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V datasheet.pdf
IC UART QUAD W/FIFO 68-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 2220 datasheet.pdf
TRANS RF POWER LDMOST N-CH datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 22POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf