Vishay/BCcomponents MCS04020D1332BE100
MCS04020D1332BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1332BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1332BE100.pdf
Availability of MCS04020D1332BE100
QUANTITY
MCS04020D1332BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1332BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1332BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1332BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1332BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1332BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1332BE100
CAP FILM 3600PF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4300PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 291 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129.6VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MICRO 100C P 18" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
+2.7 V to +5.5 V, 200 kSPS 8-Bit Sampling ADC IC datasheet.pdf