Vishay/BCcomponents MCS04020D1580BE100
MCS04020D1580BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1580BE100
Brief Description
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1580BE100.pdf
Availability of MCS04020D1580BE100
QUANTITY
MCS04020D1580BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1580BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1580BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1580BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1580BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1580BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1580BE100
IC PWM TRIPLE POWER CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 256Kx16 12NS TSOP-44 pins IS64LV25616AL 3.3V TR datasheet.pdf
IC BATT CHARGE MGR LI-ION 14WSON datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26PIN GOLD RT ANG WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf