Vishay/BCcomponents MCS04020D1801BE100
MCS04020D1801BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1801BE100
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1801BE100.pdf
Availability of MCS04020D1801BE100
QUANTITY
MCS04020D1801BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1801BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1801BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1801BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1801BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1801BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1801BE100
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 160LQFP datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 34MA 5VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 90MA 9.7 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.84A 104 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf