Vishay/BCcomponents MCS04020D1803BE000
MCS04020D1803BE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1803BE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1803BE000.pdf
Availability of MCS04020D1803BE000
QUANTITY
MCS04020D1803BE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1803BE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1803BE000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1803BE000
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1803BE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1803BE000 Details Description
Related parts for MCS04020D1803BE000
AC/DC CONVERTER 15V 80W datasheet.pdf
CONN RCPT 30CKT DUAL VERT SMD datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD GOLD 82POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 20POS datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf