Vishay/BCcomponents MCS04020D1873BE100
MCS04020D1873BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1873BE100
Brief Description
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1873BE100.pdf
Availability of MCS04020D1873BE100
QUANTITY
MCS04020D1873BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1873BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1873BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1873BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1873BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1873BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1873BE100
IC FPGA 192 I/O 223CPGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 1606 datasheet.pdf
IC FPGA 220 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 75MA 4.4 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 100MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf
PCB PLUG 90 5.08MM 4 POLE datasheet.pdf