Vishay/BCcomponents MCS04020D1962BE100
MCS04020D1962BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1962BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1962BE100.pdf
Availability of MCS04020D1962BE100
QUANTITY
MCS04020D1962BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1962BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1962BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1962BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1962BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1962BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1962BE100
Connector Receptacle 12 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
1MM 25DEG DDR2 CONN/LUB.76AULF datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 25V 30A 0603 datasheet.pdf
DOUBLE HEAD TIE 8.3"L 50LB BLACK datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf