Vishay/BCcomponents MCS04020D2000BE100
MCS04020D2000BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D2000BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D2000BE100.pdf
Availability of MCS04020D2000BE100
QUANTITY
MCS04020D2000BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D2000BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D2000BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D2000BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D2000BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D2000BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D2000BE100
TIMER LCD 1M-7D 100-240V PANEL datasheet.pdf
JUMPER M3X15 B W/SS ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 2V SOT23-5 datasheet.pdf
SENS PROX CAP M18 8MM NPN-NC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 4POS datasheet.pdf
SWITCH SEL SPST-NO/NC 2POS 10A datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf