Vishay/BCcomponents MCS04020D2700BE100
MCS04020D2700BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D2700BE100
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D2700BE100.pdf
Availability of MCS04020D2700BE100
QUANTITY
MCS04020D2700BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D2700BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D2700BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D2700BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D2700BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D2700BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D2700BE100
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SET TEST LEAD FIXD SHRD PLG 4MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SCR 1000V 16A TO220 datasheet.pdf
CONTROL POWER SS OUT 100-240V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
COLLET FFA.00. - 2.7MM DIA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2.5V 75W datasheet.pdf