Vishay/BCcomponents MCS04020D3162BE100
MCS04020D3162BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D3162BE100
Brief Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D3162BE100.pdf
Availability of MCS04020D3162BE100
QUANTITY
MCS04020D3162BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D3162BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D3162BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D3162BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D3162BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D3162BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D3162BE100
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W datasheet.pdf
CONN SPRING 13POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10.2A 9.85 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 860MA 870 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf