Vishay/BCcomponents MCS04020D3400BE100
MCS04020D3400BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D3400BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D3400BE100.pdf
Availability of MCS04020D3400BE100
QUANTITY
MCS04020D3400BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D3400BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D3400BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D3400BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D3400BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D3400BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D3400BE100
IC 8051 MCU 128K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE 2PORT 160-MQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf