Vishay/BCcomponents MCS04020D4702BE100
MCS04020D4702BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D4702BE100
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D4702BE100.pdf
Availability of MCS04020D4702BE100
QUANTITY
MCS04020D4702BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D4702BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D4702BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D4702BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D4702BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D4702BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D4702BE100
IC PROC ADPCM 16/24/32K 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 6POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC40S/AE40G/CCE40S datasheet.pdf
RES 16 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TEST JACK PB 10A BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
FUSE 100A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf