Vishay/BCcomponents MCS04020D6201BE100
MCS04020D6201BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D6201BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D6201BE100.pdf
Availability of MCS04020D6201BE100
QUANTITY
MCS04020D6201BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D6201BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D6201BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D6201BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D6201BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D6201BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D6201BE100
FIXED IND 270UH 145MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
FERRITE 10A 48 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC COMPENSATR THERM MCRPWR 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ANTENNA 824-896MHZ 4DBI N FML datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC MOD PWR HYBRID 600V 10A datasheet.pdf