Vishay/BCcomponents MCS04020D6490BE100
MCS04020D6490BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D6490BE100
Brief Description
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D6490BE100.pdf
Availability of MCS04020D6490BE100
QUANTITY
MCS04020D6490BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D6490BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D6490BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D6490BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D6490BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D6490BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D6490BE100
CAP CER 680PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
CAP SQUARE INDICATOR RED datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-1VDC IN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 1A datasheet.pdf
RES .27 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
HDM SMPO062F100O LM (CUT) datasheet.pdf
LCD GRAPH DISPL 192X64 USB GY/WH datasheet.pdf
10000UF 100V 51X105 85C ST datasheet.pdf