Vishay/BCcomponents MCS04020D6980BE100
MCS04020D6980BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D6980BE100
Brief Description
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D6980BE100.pdf
Availability of MCS04020D6980BE100
QUANTITY
MCS04020D6980BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D6980BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D6980BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D6980BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D6980BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D6980BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D6980BE100
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
PHOTODIODE SILICON PIN SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 260MA 800 MOHM datasheet.pdf