Vishay/BCcomponents MCS04020D8202BE100
MCS04020D8202BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D8202BE100
Brief Description
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D8202BE100.pdf
Availability of MCS04020D8202BE100
QUANTITY
MCS04020D8202BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D8202BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D8202BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D8202BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D8202BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D8202BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D8202BE100
JUMPER-H1506TR/A3048W/X 3" datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 14LGA datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf