Vishay/BCcomponents MCS04020F4992BE100
MCS04020F4992BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020F4992BE100
Brief Description
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020F4992BE100.pdf
Availability of MCS04020F4992BE100
QUANTITY
MCS04020F4992BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020F4992BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020F4992BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020F4992BE100
Related LinksMCS04020F, MCS04020F4992BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020F4992BE100 Details Description
Related parts for MCS04020F4992BE100
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
VOLT DETECT IC CMOS IV 2.6V TO-9 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
POWER MOD IGBT TRENCH PH LEG SP6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 133MHZ 8CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.05K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf