Vishay/Beyschlag MCS0402MD1002BE100
MCS0402MD1002BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS0402MD1002BE100
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS0402MD1002BE100.pdf
Availability of MCS0402MD1002BE100
QUANTITY
MCS0402MD1002BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS0402MD1002BE100
Internal Part NumberEIS-MCS0402MD1002BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS0402MD1002BE100
Related LinksMCS0402MD, MCS0402MD1002BE100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCS0402MD1002BE100 Details Description
Related parts for MCS0402MD1002BE100
DIODE ZENER 91V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 51.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 378 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 12 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
INTERMEDIATE CAR STL datasheet.pdf
OSC SO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FUSE 500V 800A NH4 AG datasheet.pdf