Vishay/Beyschlag MCS0402MD2000BE100
MCS0402MD2000BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS0402MD2000BE100
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS0402MD2000BE100.pdf
Availability of MCS0402MD2000BE100
QUANTITY
MCS0402MD2000BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS0402MD2000BE100
Internal Part NumberEIS-MCS0402MD2000BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS0402MD2000BE100
Related LinksMCS0402MD, MCS0402MD2000BE100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCS0402MD2000BE100 Details Description
Related parts for MCS0402MD2000BE100
IC REG LDO 5V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 230mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR RACK MOUNT datasheet.pdf
OSC XO 3.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf