Vishay/Beyschlag MCS0402MD2002BE100
MCS0402MD2002BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS0402MD2002BE100
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS0402MD2002BE100.pdf
Availability of MCS0402MD2002BE100
QUANTITY
MCS0402MD2002BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS0402MD2002BE100
Internal Part NumberEIS-MCS0402MD2002BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)