NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCS12KG256CFUE
MCS12KG256CFUE picture photo
Mfg. Part Number
MCS12KG256CFUE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
MCS12KG256CFUE.pdf
Availability of MCS12KG256CFUE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCS12KG256CFUE Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS12KG256CFUE
Internal Part NumberEIS-MCS12KG256CFUE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12
PackagingTray
Core ProcessorHCS12
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O59
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS12KG256CFUE
MCS12KG256CFUE Details Description
Related parts for MCS12KG256CFUE
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
IC TRANSMITTER 4-20MA 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
ADAPTER MODULE ANTIFUSE 100PQFP datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 18MM datasheet.pdf