Ohmite MCS1632R015FER
MCS1632R015FER picture photo
Mfg. Part Number
MCS1632R015FER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 1632
Datasheet Download
MCS1632R015FER.pdf
Availability of MCS1632R015FER
QUANTITY
MCS1632R015FER Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS1632R015FER
Internal Part NumberEIS-MCS1632R015FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductMetal Element SMD Resistors for Current Sense Requirements
MCS Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1632
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.62mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS1632R015FER
Related LinksMCS1632, MCS1632R015FER Datasheet, Ohmite Distributor
MCS1632R015FER Details Description
Related parts for MCS1632R015FER
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V U2J 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-12VOU datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V SOT323 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 30W +/-15V 1A datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2.87A 1CH 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf