Vishay/BCcomponents MCT06030D1100BP100
MCT06030D1100BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1100BP100
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1100BP100.pdf
Availability of MCT06030D1100BP100
QUANTITY
MCT06030D1100BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1100BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1100BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1100BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1100BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1100BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1100BP100
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG IDC datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
BOARD DEMO 16BIT MSPS LTC2207 datasheet.pdf
SIL VERT PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HANDI-PAK MARKERS NEMA COLORS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00075UF RADIAL datasheet.pdf