Vishay/BCcomponents MCT06030D1202BP100
MCT06030D1202BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1202BP100
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1202BP100.pdf
Availability of MCT06030D1202BP100
QUANTITY
MCT06030D1202BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1202BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1202BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1202BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1202BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1202BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1202BP100
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO MT-RJ datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
4CKT BATTERY CONNECTOR FOR datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S871/12K/H 3% datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HIGH/T WF datasheet.pdf
FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE datasheet.pdf