Vishay/BCcomponents MCT06030D1330BP500
MCT06030D1330BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1330BP500
Brief Description
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1330BP500.pdf
Availability of MCT06030D1330BP500
QUANTITY
MCT06030D1330BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1330BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1330BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1330BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1330BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1330BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D1330BP500
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR 1800V WC-500 datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 31 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.67A 11 MOHM TH datasheet.pdf