Vishay/BCcomponents MCT06030D1650BP100
MCT06030D1650BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1650BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1650BP100.pdf
Availability of MCT06030D1650BP100
QUANTITY
MCT06030D1650BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1650BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1650BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1650BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1650BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1650BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1650BP100
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DECOD VIDEO NTSC/PAL datasheet.pdf
WATERTITE COVER WITH GASKET datasheet.pdf
RES 120 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf