Vishay/BCcomponents MCT06030D1692BP100
MCT06030D1692BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1692BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1692BP100.pdf
Availability of MCT06030D1692BP100
QUANTITY
MCT06030D1692BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1692BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1692BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1692BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1692BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1692BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1692BP100
IC SENSOR MAGN COMPASS 2AXIS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 835MA 150 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.89A 100 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
16+16 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 27POS SNGL PCB datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf