Vishay/BCcomponents MCT06030D2492BP100
MCT06030D2492BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2492BP100
Brief Description
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2492BP100.pdf
Availability of MCT06030D2492BP100
QUANTITY
MCT06030D2492BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2492BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2492BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2492BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2492BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2492BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D2492BP100
DIODE GEN PURP 1.2KV 40A DO203AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR SMBUS LVL2 28TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf