Vishay/BCcomponents MCT06030D2670BP500
MCT06030D2670BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2670BP500
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2670BP500.pdf
Availability of MCT06030D2670BP500
QUANTITY
MCT06030D2670BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2670BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2670BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2670BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2670BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2670BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D2670BP500
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 121VWM 215VC 1.5KE datasheet.pdf
SHIELD FRAME ASSY EXPRCARD TOP datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 630MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
PIN, DOWEL, METRIC datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf