Vishay/BCcomponents MCT06030D2672BP100
MCT06030D2672BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2672BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2672BP100.pdf
Availability of MCT06030D2672BP100
QUANTITY
MCT06030D2672BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2672BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2672BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2672BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2672BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2672BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D2672BP100
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 48VIN 3.3V DIP24 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 270KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf