Vishay/BCcomponents MCT06030D2701BP100
MCT06030D2701BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2701BP100
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2701BP100.pdf
Availability of MCT06030D2701BP100
QUANTITY
MCT06030D2701BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2701BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2701BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2701BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2701BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2701BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D2701BP100
RECTIFIER BRIDGE 1A 1000V DB-1 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO PHONE 3COND RED datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MHZ SGL 48-HTQFP datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 RED,YLW,RED DIFF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL datasheet.pdf