Vishay/BCcomponents MCT06030D3162BP500
MCT06030D3162BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3162BP500
Brief Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3162BP500.pdf
Availability of MCT06030D3162BP500
QUANTITY
MCT06030D3162BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3162BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3162BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3162BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3162BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3162BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D3162BP500
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf