Vishay/BCcomponents MCT06030D3402BP500
MCT06030D3402BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3402BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3402BP500.pdf
Availability of MCT06030D3402BP500
QUANTITY
MCT06030D3402BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3402BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3402BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3402BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3402BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3402BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D3402BP500
JUMPER-H1500TR/A3048B/H1500TR 8" datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .078"D .141"L datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 65M 40-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 4PR 8COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf