Vishay/BCcomponents MCT06030D3650BP500
MCT06030D3650BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3650BP500
Brief Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3650BP500.pdf
Availability of MCT06030D3650BP500
QUANTITY
MCT06030D3650BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3650BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3650BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3650BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3650BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3650BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D3650BP500
FIXED IND 100UH 1.6A 123 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 125UH 7.75A 32 MOHM TH datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TGX SHEET 300X300X0.5MM datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 200CONT .6MM (2PCS) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf