Vishay/BCcomponents MCT06030D3920BP500
MCT06030D3920BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3920BP500
Brief Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3920BP500.pdf
Availability of MCT06030D3920BP500
QUANTITY
MCT06030D3920BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3920BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3920BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3920BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3920BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3920BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D3920BP500
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
PTSE 12C 4#16,8#20 PIN RECP datasheet.pdf
FILTER 10.7MHZ 280KHZ BAND RADIA datasheet.pdf